Ako začať podnikať (takmer) bez peňazí

Blog - Podnikanie

Snívate o vlastnom podniku? Mnohých nádejných podnikateľov odrádza nedostatok kapitálu. Začať podnikať s minimom peňazí na účte nie je nemožné. Existuje veľa možností, ako získať investorov alebo ako založiť firmu s minimálnou investíciou.

Ako začať podnikať (takmer) bez peňazí

Pracujte na svojom podnikateľskom pláne

Kapitál nie je všetko. Výborný nápad je len začiatok. Aby ste ho mohli realizovať, potrebujete premyslený podnikateľský plán. Prehodnoťte, či chcete ponúknuť naozaj to, čo súčasný trh potrebuje. Či sú na vás zákazníci pripravení a či o váš produkt budú mať záujem. Popremýšľajte o tom, ako vaša firma/podnik/živnosť bude fungovať a zapíšte si všetko do najmenšieho detailu.

Dobrý podnikateľský plán začína prieskumom trhu. Ďalej by mal zahŕňať:

  • popis firmy,

  • analýzu situácie na trhu,

  • popis produktov, služieb,

  • marketingový a obchodný plán,

  • finančný plán,

  • prípadne plán ľudských zdrojov.

Zvoľte si formu podnikania

Založenie živnosti vás nevyjde príliš draho. Výška poplatku za založenie voľnej živnosti je 5 eur, za založenie viazanej či remeselnej živnosti 15 eur. Ešte výhodnejšie pre vás bude, ak sa vyhnete úradom a živnosť si vybavíte online. Poplatok za ohlásenie voľnej živnosti online je od 0 eur, za remeselnú a viazanú živnosť zaplatíte 7,50 eur.

Spoločnosť s ručením obmedzeným môžete získať za nižšiu cenu (bez základného imania 5 000 eur), ak kúpite už existujúcu spoločnosť. „Hotová“ s. r. o. vás vyjde približne na 299 eur.

Výpoveď zo zamestnania dôkladne zvážte

Dať zbohom šéfovi, 8,5 hodinovej pracovnej dobe a venovať 100% času a úsilia plneniu svojho sna je veľmi odvážne. A ak vo svojom zamestnaní trpíte, môže to byť aj veľmi oslobodzujúce. Príliš rýchle a neuvážené rozhodnutie by však mohlo znamenať veľké sklamanie. Predtým ako opustíte zamestnanie si dobre premyslite svoj plán. Možno by bolo lepšie vydržať a pracovať na svojom podnikateľskom pláne popri práci. Budete musieť ťažko pracovať niekoľko hodín denne navyše, no tie hodiny tvrdej driny sa vám neskôr vrátia.

Z vášho príjmu sa vám s troškou disciplíny podarí odložiť si nejakú čiastku mesačne a časom našetriť dostatok peňazí na štart vášho biznisu. Na začiatku podnikania pre vás bude veľkou výhodou, že zamestnávateľ bude za vás platiť odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne. Povinnosť platiť sociálne poistenie vám vznikne až 1. 7. nasledujúceho roka alebo až v nasledujúci rok, keď vaše príjmy zo živnosti presiahnu 5 724 eur. Prvý rok podnikania popri zamestnaní máte úplne zdarma.

Kapitál je možné získať aj bez dlhov

Bankový úver už dávno nie je jedinou možnosťou, ako získať vyššiu sumu potrebnú na začiatok podnikania. Požiadať o úver je síce jednoduché, no v prípade neúspechu vám ostanú len dlhy a opätovné žiadosti o úver zrejme ostanú zamietnuté. Našťastie, existujú aj iné možnosti financovania. Požiadajte o pomoc niekoho, kto rád podporí váš projekt. Ako na to?

1. Nájdite si investora!

Ak ste dostali skvelý a originálny nápad, môžete si skúsiť nájsť investora. Investori zas hľadajú podniky s veľkým potenciálom zisku. Na portáli hladaminvestora.sk môžete začať bezplatným pridaním inzerátu, v ktorom predstavíte svoj nápad. Nikdy neviete, kto si vás všimne. Podobne funguje aj businessangels.sk.

2. Crowdfunding

Za hranicami Slovenska zažíva veľký boom nový spôsob financovania kreatívnych projektov. Crowdfundig využíva viacero online platobných systémov a webových technológií, aby umožnili investorom jednoducho vkladať peňažné príspevky v ľubovoľnej výške na tvorbu nádejných inovatívnych projektov. Existuje niekoľko crowdfundingových platforiem a každá sa zameriava na financovanie projektov z inej oblasti. Jednou z najznámejších platforiem je kickstarter.com, ktorý sa zameriava na podporu umenia, literatúry, filmu, hudby, divadla, ale aj technológií.

3. Sociálne siete

Najkratšou cestou, ako sa prezentovať pred veľkým množstvom divákov, sú sociálne siete. Ak vás sleduje dostatok ľudí, s originálnym príspevkom môžete získať „reklamu“ v podstate zadarmo. Potenciálni investori si vás môžu všimnúť aj tam. Sociálne siete neskôr využijete aj na prezentáciu existujúcej firmy. Viac o prezentácii firmy na sociálnych sieťach sa dozviete v tomto článku: 7 tipov, ako prezentovať svoju firmu na sociálnych sieťach.

Do prezentácie vložte všetku svoju kreativitu

Vďaka sociálnym sieťam a portálom, ktoré sme spomenuli, je možné prezentovať svoje podnikateľské nápady kedykoľvek a odkiaľkoľvek. Impulzívne pridané inzeráty, príspevky či narýchlo vytvorené webové stránky k vám však investorov neprilákajú.

Premyslite si, akú identitu si chcete vytvoriť. Bude vás reprezentovať nielen pred investormi, ale aj pred zákazníkmi. A ak budete potrebovať pomoc s dizajnom či tvorbou webových stránok, neváhajte sa nás opýtať.