Podnikať bez vysokých investícií? Takto to zvládnete

Blog - Podnikanie

V predchádzajúcom článku sme spomínali dôležitosť dobrého podnikateľského plánu a rôzne možnosti financovania podniku, o ktorom snívate, ale nemáte dostatok peňazí na jeho rozbeh. Ako začínajúceho podnikateľa vás iste zaujímajú odpovede na mnoho ďalších otázok. Kde bude sídliť vaša prvá prevádzka podniku? Ako získate vybavenie čo najlacnejšie? Vedeli ste, že existujú formy podnikania, do ktorých na začiatku nemusíte takmer vôbec investovať? V nasledujúcich riadkoch vám dáme ďalšie užitočné tipy.

Podnikať bez vysokých investícií? Takto to zvládnete

Začnite so službami či prácou na voľnej nohe

Na začiatku využite všetko, čo už máte alebo viete. Pre inšpiráciu vám predstavujeme možnosti podnikania, ktoré nevyžadujú vysoké investície:

  • Predaj vlastných výrobkov (malieb, keramiky, odevných doplnkov a pod.)

  • Mentoring, poradenstvo, konzulting

  • Copywriting

  • Opravy elektroniky

  • Upratovanie, opatrovanie, pomoc v domácnosti

  • Záhradkárske práce a ďalšie.

Podnikanie online je jedným z najlepších spôsobov, ako začať od nuly. Vyžaduje len vlastný počítač a pripojenie na internet. Môžete podnikať z domu, prípadne popri tom stále pracovať a učiť sa nové veci.

Neustále sa vzdelávajte

Ani po absolvovaní štúdia a rôznych skúsenostiach v zamestnaní by ste nemali zanevrieť na vzdelávanie. Práve samoštúdium je to, čo vám prinesie úspechy v podnikaní. Stále sledujte blogy úspešných podnikateľov, vyhľadávajte kurzy, čítajte knihy.

Dôvodom na ďalšie vzdelávanie je nielen váš osobný rozvoj, ale aj fakt, že svet sa v dnešnej dobe mení obrovskou rýchlosťou. Ostať v obraze – to dá človeku zabrať.

Keď už musíte investovať, hľadajte výhodné ponuky

Ak ste si zvolili jednu z možností podnikania online alebo predávate vlastné výrobky, na začiatok priestor nepotrebujete. Stačí, ak budete pracovať doma alebo kdekoľvek, kde vám to vyhovuje. Keď sa vám začne dariť, môžete začať uvažovať o vlastnej kancelárii či ateliéri. Peniaze získate postupne.

Ak si chcete otvoriť obchod, kaviareň či reštauráciu, výber vhodného priestoru a lokality je veľmi dôležitý. Na začiatok sa viac ako kúpa oplatí prenájom priestorov. Ceny prenájmu sa odvíjajú od lokality a veľkosti priestoru.

Výška investície do vybavenia závisí od charakteru vášho podnikania. Pre otvorenie kaviarne môžete využiť napríklad ponuky bazárov. Starší nábytok v retro štýle vytvorí v podniku unikátnu atmosféru. Ďalším spôsobom, ako niečo získať, je tzv. barter.

Barter znamená formu výmenného obchodu, ktorú ľudia využívali ešte pred vznikom platidiel. Vo výmennom obchode môžete využiť akékoľvek schopnosti, ktoré máte za pomoc s niečím, čo potrebujete. Ak napríklad ovládate výborne cudzí jazyk, ponúknite prekladateľské služby niekomu, kto sa vyzná v marketingu. Získate marketingové tipy zadarmo. Je to len o dohode a komunikácii s ľuďmi.

Ako začínajúci podnikateľ môžete v banke získať bankový účet zadarmo napríklad na jeden rok (Tatra Banka) alebo navždy (mBank, Fio banka). Ak uvažujete o úvere na financovanie podniku, tiež ho môžete získať veľmi výhodne. Preverte si všetky ponuky bánk, aby ste získali služby, ktoré vám vyhovujú, ale zároveň neplatili príliš veľa.

Vlastný web je dnes pre každý podnik nevyhnutnosťou

Stránku môžete získať zadarmo, ale za cenu cudzích reklám na stránke a len základných možností úprav. Rozhodne sa oplatí investovať do kvality. Stránku dokážete vytvoriť napríklad vďaka CMS WordPressu bez toho, aby ste vedeli programovať. Ak si s niečím nebudete vedieť zo začiatku poradiť, pomôžu vám podrobné návody zadarmo.

Vlastnú doménu získate od 10 eur za rok. Ďalej musíte zaplatiť 2 až 5 eur za hosting a potom si vybrať šablónu za výhodnú cenu. Šablóny WordPressu sú responzívne a veľmi variabilné, takže si môžete vytvoriť web podľa vlastných predstáv za slušnú cenu.

S rozšírenými úpravami webu, ako vašej virtuálnej vizitky vrátane bannerov, PPC reklám, newsletterov, obrázkov na sociálne siete a ďalších materiálov, sa pokojne obráťte na nás.

Pracujte vytrvalo a nevzdávajte sa

Na ceste za vaším snom je oveľa viac prekážok, ako sme spomínali. Nenechajte sa nimi odradiť. Úspechy neprichádzajú zo dňa na deň, ale každodennou poctivou prácou. Potrebujete tiež poriadnu dávku kreativity a niekedy aj šťastia. Neprestávajte veriť vo svoje ciele!