Učte sa od profesionálov! 6 tipov, ako dosiahnuť úspech v podnikaní

Blog - Podnikanie

Ak ste už rozbehli svoj vlastný podnik, prvé kroky k úspechu už máte za sebou. Otázka znie: Ako ďaleko vás dostane počiatočné nadšenie a zápal pre biznis? Je skvelé, že máte obchodného ducha, avšak aj vo vašom podnikaní príde obdobie, ktoré preverí vašu vytrvalosť a schopnosti. Pripravte sa čo najlepšie na zdolanie každej výzvy tým, že budete rozvíjať nasledujúce stratégie.

Učte sa od profesionálov! 6 tipov, ako dosiahnuť úspech v podnikaní

1. Váš cieľ majte neustále pred očami

Každodenná práca získa zmysel až vtedy, keď budete mať jasne stanovené priority. Akým smerom sa chcete uberať, kde sa vidíte o 5, 10 alebo 20 rokov? Pomôže vám, ak si všetko napíšete. Myšlienky, napísané čierne na bielom, sa len tak ľahko nestratia. Listujte v nich každý deň.

2. Urobte predaj vašich produktov čo najjednoduchším

Ak chcete predať čo najviac produktov, musia byť čo najdostupnejšie. Prezentujte ich na rôznych podujatiach, naštartujte reklamnú kampaň, komunikujte so stálymi zákazníkmi a získavajte nových. Vybudujte si firemnú identitu, s ktorou sa odlíšite od konkurencie (napríklad s našou pomocou :)). Dostanete sa do povedomia zákazníkov a bude vás sprevádzať na ceste k vašim úspechom.

Je dôležité, aby ste vedeli ukázať výsledky vášho snaženia „v plnej paráde“ na verejnosti, aj na sociálnych sieťach. Váš podnik musí byť viditeľný, aby vás zákazníci našli a mohli jednoducho nakupovať.

3. Rozširujte siete

Rozširovaním sietí nemyslíme len získavanie väčšieho počtu zákazníkov. Ďalej vás posunie aj spolupráca s ostatnými serióznymi firmami. Spoločne s ostatnými podnikateľmi môžete vytvoriť niečo prelomové. Viac hláv, viac rozumu.

A keď sa stanete majstrom vo svojom odbore, podeľte sa so skúsenosťami. Napríklad prostredníctvom kurzu alebo vlastnej knihy. Vždy sa nájde niekto, kto vaše vedomosti ocení, pretože učiť sa od skúsených profesionálov je mnohokrát efektívnejšie, ako „nasávať“ teóriu vo vzdelávacích inštitúciách. Urobíte si dobré meno, získate nových priateľov (možno kolegov, zamestnancov) a zarobíte viac peňazí. Uzatváranie sa do seba a kŕčovité ukrývanie tajomstiev vášho úspechu nikam nevedie.

4. Chopte sa riešenia problémov

Každý podnikateľ sa stretáva s problémami. Ako ich vyriešite, záleží len na vás. V tom lepšom prípade obrátite nehodu na výhodu, prekážku na cennú skúsenosť a neúspech na novú príležitosť. Aby ste uspeli v podnikaní, musíte horieť túžbou uspieť a prekonať každý problém,“ radí Sharmadean Reid, zakladateľka platformy Beautystack.

Rovnako dôležité je mať veci pod kontrolou a nepodliehať stresu. Niektoré problémy si vyžadujú odstup, iné treba riešiť za horúca. Naučte sa ťažké situácie „predýchať“ a s pokojnou mysľou sa sústrediť na riešenie najdôležitejšieho problému v danej chvíli.

5. Buďte ústretový voči klientom aj zamestnancom

Iba spokojní klienti sa ku vám opäť vrátia. Nestačí len predávať kvalitný produkt, potrebujete si aj vytvoriť dobré meno. Vaši zamestnanci musia vystupovať príjemne a byť ochotní pomôcť každému klientovi. Uvedomte si, že noví pracovníci sa stanú dušou a tvárou vášho podniku. Preto ich najímajte nielen podľa zručnosti, skúseností a vzdelania, ale aj podľa ich otvorenosti, prejavu a osobnostného vyžarovania.

Aký bude ich prístup k práci však záleží aj na vás. Šťastní zamestnanci sú milí a pracovití zamestnanci. Veďte ich s empatiou, ktorú si zaslúžia.

6. Nezabúdajte na osobnostný rozvoj

Každý deň si vyhraďte nejaký čas len pre nadobúdanie nových znalostí a motivácie. Najúspešnejší ľudia sveta, ako Bill Gates či Warren Buffet, denne čítajú a vzdelávajú sa. Dobrú radu získate aj z TED Talks na Youtube, z audiokníh alebo sa zúčastnite nejakého kurzu. Žiadna nová vedomosť alebo skúsenosť nie je na škodu.

Bez usilovnej práce sa v podnikaní nikam nedostanete. To však neznamená, že musíte zanedbávať svoje vlastné „ja“, svoju osobnosť. Akou cestou bude smerovať váš podnik, závisí predsa len od vás.